Vitamin ve mineraller için tavsiye edilen günlük maksimum kullanım düzeyleri yeniden belirlendi.

Yüksek doz besin takviyesi kullanımı ve vitaminlerle zenginleştirilmiş besinlerin tüketilmesi, gereğinden fazla doz alımı ve birikim sebebi ile istenmeyen yan etkilerin görülmesi riskini arttırmakta.

Alman BfR Enstitüsü (Bundesinstitut für Risikobewertung),  en son 2004 yılında güncellenmiş olan vitamin ve mineraller için tavsiye edilen günlük maksimum kullanım düzeylerini gözden geçirerek, yeni bilimsel bulgular temelinde yeniden düzenledi. Sonuçlar Tüketici Koruma ve Gıda Güvenliği Dergisinde yayınlandı.

Maksimum doz seviyeleri, üç ana parametre dikkate alınarak belirlenmiş; Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinden (EFSA) kaynaklı Kabul Edilebilir Üst Doz Seviyeleri (Tolerable Upper Intake Level, kısaca: UL), normal günlük diyetle vitamin ve minerallerin alım ortalaması ve son olarak Amerıka kaynaklı tavsiye edilen alım referans seviyeleri (U.S. Recommended Daily Allowances – USRDAs ve EU-Recommended Daily Allowance; RDA) kullanıldı.

Besin takviyelerinin (ve takviyeli gıdaların) güvenli alım dozlarının belirlenmesi için BfR Enstitüsü (Bundesinstitut für Risikobewertung) kabul edilebilir üst doz seviyeleri (UL) ile normal beslenme ile elde edilen alım seviyeleri arasındaki farkı tespit etti. Bu miktarlarda besin maddeleri içeren ürünlerin yalnızca yetişkinler için değil aynı zamanda gençlerin mevcut bilgi durumuna göre risk oluşturmaması için 15-17 yaş grubu, maksimum miktar tüketim için referans grup olarak seçildi. Buna ek olarak, neredeyse her besin için 2 belirsizlik faktörü kullanıldi. Bu sekilde, farklı diyet takviyeleri alarak birden fazla kere ayni maddeye maruz kalma durumunu da hesaplamalarda göz önünde bulundurulmus oldu.

Avrupa’da çok az istisna dışında konvansiyonel diyet, yeterli miktarda mikro-besin maddesi içermekte. Beslenme fizyolojisi açısından bakıldığında; sağlıklı ve dengeli beslenen bireylerin, diyet takviyeleri kullanmaları gerekli değildir. Diyet takviyelerinin, bazı hastalıklarda eksikliği gidermek için yada profesyonel düzeyde spor yapanlarda aşırı tüketimden dolayı duyulan ihtiyacı karşılamak için kullanılması tavsiye edilmekte. Uluslararası bilimsel çalışmalar ayrıca, gereksinimlerin ötesine geçen bir mikro-besin tüketiminin, yan etkileri arttırmaktan başka bir etkisinin olmadığını göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.