Sepsis – Kan zehirlenmesinde Antibiyotik Tedavisi

Pittsburgh – Devlet tarafindan alinan bir önemler paketi sayesinde New york eyaletindeki kliniklerde kan zehirlenmesinden ölen hasta sayisinda azalma saglandi. New England Journal of Medicine (2017; doi: 10.1056/NEJMoa1703058) dergisinde yayinlanan bir calismada, sonuclar degerlendirildi.

Embed from Getty Images

12 yasindaki bir genc hastanin basit bir cilt kesigi yüzünden trajik ölümü sonrasi New York eyaletindeki tüm hastanelerde sepsis (kan zehirlenmesi) teshis ve tedavisinde kati bir diyagnoz ve tedavi semasinin uygulanmasina baslandi. Bu son derece basit yara yüzünden hastanin sepsis sebebi ile ölmesini doktorlarin yarayi ciddiye almamis olmasina baglayan otoriteler, yeni yönetmelik vasitasi ile tedavi standartlarini belirlediler.

Bu standart uygulamalara ilk 3 saat kuralı dahil edildi. Bu kural kliniklerde hastanın kabulünün ilk üç saati içinde kan kültürü alımı, laktat düzeyinin belirlemesi ve geniş spektrumlu antibiyotiklerin başlatmasını zorunlu kılmakta. 6 saatlik sürede ise laktat değerinin 4.0 mmol / l u geçmesi durumunda  vücut ağırlığı oranlı 30 ml / kg bolus intravenöz hacim takviyesi yapılması ve kan basıncındaki düşüş durumunda vazopresörlerin uygulanmasını öngörmektedir.

Pittsburgh Üniversitesi’nden Christopher Seymour ve iş arkadaşları tarafından yapılan bir değerlendirmede de görüldüğü gibi, 3 saatlik bir paket, Nisan 2014 ve Haziran 2016 tarihleri arasında, 49,331 hastanın 40.696’sında 149 devlet kliniğinde araştırıldı. Ortalama olarak, doktorlar 1.3 saatte üç önlemi başlatabilmekte. Antibiyotik terapisi ortalama olarak ilk 0.95 saat sonra başladı. Sıvı takviyesi, ortalama 2.56 saat sonra uygulandı.

Embed from Getty Images

Seymour, tedavi zamanlamasını hasta mortalitesi ile iliskilendirmis. Sonuç: 3 saatlik paketin her saat gecikmesi ölüm riskinde yüzde 4’lük bir artışı beraberinde getirmekte. İstatistiksel olarak anlamlı sonuç veren çalışmmada en önemli sonuç geniş spektrumlu bir antibiyotiğin erken uygulaması gibi görünüyor. Seymour ayrıca,  intravenöz sıvı bolusunun, erken antibiyotik uygulanması karşılaştırmasında yetersiz kaldığını  bbelirledi.
Hasta verilerinin retrospektif analizinde hızlı antibiyotik uygulamasının yararları biyolojik olarak mantıklı görünmektedir. Hızlı antibiyotik uygulaması patojen yükünü azaltabilir, savunma yanıtını destekleyebilir ve ilerleyen aşamada gelişebilecek organ disfonksiyonu riskini azaltabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.