Kas ve Kondisyon Antrenmanları, Zihinsel Yaşlılık Semptomlarını Engellemekte

Çok uzun süredir bilindiği gibi fiziksel aktivite her yaştan insana ve özellikle yaşlı hastalara sağlık durumlarını düzeltebilmeleri için tavsiye edilmekte. Kondisyon antrenmanları 50 yaş üstü hastalarda damar sertliğinin (atheroskleroz) gelişmesini önlemekte, uygun ve sağlıklı bir beslenme rejimi yardımı ile Tip 2 Diyabeti engellemekte. Avustralya´da bulunan Canberra Üniversitesinde yapılan araştırmada Joseph Northey ve yardımcıları 39 randomize çalışmayı değerlendirerek, çeşitli spor dallarının zihinsel performans üzerindeki etkilerini araştırdılar. Yapılan testlerde dikkat, zihinsel algılama ve kapasite, uzun süreli hafıza gibi parametreler karşılaştırıldı.

Karşılaştırmalarda oraya çıkan sonuca göre, hangi aktivitenin yapıldığının önemi pek yok. Fiziksel aktivitenin her çeşidi, daha önce hiç spor yapmamış hastalarda dahi pozitif etki gösterdi. Daha çok meditatif olduğu düşünülen Yoga ve Tai-Chi gibi aktivitelerin dahi büyük faydası gözlendi.

Fiziksel engelli şahısların da, kendilerine uygun ve yararlı olabilecek bir spor dalı bulmaları, ileri yaşlarda zihinsel kapasitelerini koruyabilmeleri adına çok önemli. Bu noktada Joseph Northey, fiziksel olarak fazla zorlayıcı olmayan Tai-Chi´nin, koordinasyon ve kas geliştirici bir teknik olarak yaygınlaşmasının halk sağlığı açısından uzun vadede çok faydalı olacağını belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.