Göğüs Küçültme ve Göğüs Germe Ameliyatları

Meme Küçültme Ameliyatı – Reduction Mammaplasty

Obezite cerrahisi (Bariatrik cerrahi) sonrası kilo kaybı sebebiyle meydana gelen sarkmalar, patolojik büyüklükteki göğüslerin (gigantomasti) sebep olduğu boyun, sırt ve omuz ağrıları, memelerin karın derisi üzerindeki temasından dolayı pişik, koku, egzema (intertrigo) gibi rahatsızlıklar, spor ve fizik aktivitelerin kısıtlanması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi, sutyen askısının omuzda yarattığı ağrı ve kronik yaralar, ameliyat endikasyonlarından bazılarıdır. Ameliyat endikasyonu konulması esnasında ve hazırlığın önemli bir parçası ve fiziksel muayeneyi tamamlayıcı olarak mamografi çekilmesi gerekmektedir.

Meme küçültme ve germe amaçlı kullanılabilecek birden fazla güncel teknik mevcuttur. Uygulanacak tekniğin seçiminde hastanın vücut yapısı ve oranları, meme dokusunun durumu, cilt altı yağ dağılımı gibi birden çok önemli faktör rol oynar.

 

 

Göğüs Sarkması (Ptosis) problemlerinde Rekonstrüktif Teknikler ve Farkları

1. Cilt germe gerektiren (fazla deriyi cerrahi olarak uzaklaştırarak) ya da sadece implant kullanılarak büyütme operasyonu (implant sayesinde cildin gerilmesi)

2. Meme başı etrafından (MAK- mamille areola komplex) yapılan kesi ile büyütme tekniği

3. Dairesel mama başı küçültme ve germe yöntemi (Benelli Tekniği)

4. W şekilli (Wise-Pattern mastopexy) küçültme ve germe yöntemi, Ters T biçimli ameliyat yarası izi sebebi ile Ters T yöntemi olarak da adlandirilir.

5. Dikey izli germe yöntemi (Vertical mastopexy) ters T yöntemi ile kombine edilerek de kullanılabilir ve bu şekilde dikey yani göğüs başindan karin bölgesine doğru uzanan yara izi kısa tutulabilir.

Göğüs dokusu ve formuna göre göğüs başının (mamilla areola kompleksi – MAK) yeniden yapılandırılması ve konumlandırılması, tercih edilecek yöntemi belirlemede önemlidir. Sarkmanın boyutuna göre MAK yeni konumlandırmasının, transplantasyon (full thickness graft) yada pedicle flap yöntemiyle gerçekleştirilmesi mümkündür, Fiziksel muayene esnasında kişiye özel seçilecek yöntem, üst vücut yapısı ve meme yağ dokusu dağılımı gibi faktörlerin tümü göz önüne alınarak belirlenir.

Teknik parametrelerin yanında hastanın beklentileri ve aile planlaması gibi konular da seçimde belirleyicidir. Göğüslerin bir çok bayan için çok önemli bir cinsel organ olduğu unutulmamalıdır. Meme başının transplantasyon ile yeniden yapılandırılması sonrası emzirmenin mümkün olmadığı gibi hissizlik ve gelisebilecek doku nekrozu (doku kaybı) gibi konular hasta ile detaylı konuşulmalıdır.

 

Ameliyat İzleri

(E:) Ters T  şekilli ve (F:) dikey uzanan ameliyat izleri

Oluşacak ameliyat izi, hastada uygulanacak metoda göre farklılık gösterir. Sadece silikon implant ile büyütmede koltuk altından yerleştirme tekniğinde göğüs bölgesinde yara izi bulunmamaktadır. Zukarıda ki listede 2. ve 3. tekniklerde göğüs başı ile normal cilt sınırında belirsiz bir iz kalırken 4. ve 5. yöntemlerde Ters T olarak adlandırılan iz şekli, dairesel göğüs başı kompleksinden alt göğüs çizgisine ters oturan T biçimindedir. T´nin ters olarak oturduğu alt göğüs çizgisi (inframammary fold) yeni göğüsün formunu belirler ve temel oluşturur. Uzaklaştırılması gereken göğüs dokusu miktarı ve deri elastikiyetine göre daha az iz bırakan teknikler kullanılabilir. Bunlar L, I şeklinde de olabilirler.

Göğüs başı transplantasyonu yapılan durumlarda da MAK (göğüs başı kompleksi) etrafında dairesel dikiş izi oluşur. Bu dairesel dikiş izi 2. ve 3. yöntemde oluğu gibi genelde gayet doğal bir şekilde areola yani göğüs başı ile normal cilt arasındaki sınırı belirler.

Ameliyat sonrası

Birinci ve ikinci post operatif günler hastanın klinikte dinlenmesi uygun olacaktır. Bu esnada yatak istirahati ve ameliyat bölgesine yerleştirilen drenajlar vasıtası ile serom (yara sıvısı) birikmesi önlenir. Genelde ikinci gün sutyen ölçümü yapılır ve hastaya uygun sutyenli esnek body, sporcu sutyeni giydirilir. Yaklaşık 8 hafta giyilmesi tavsiye edilen bu kişiye özel sutyenden kirleneceği de göz önüne alınarak iki adet ısmarlamak yararlı olacaktır, Kullanılan dikiş metodu ve materyaline göre 10- 15 gün içinde dikişler alınır.

Yara iyileşmesinin en optimal şekilde ilerlemesi için düzenli kontrol şarttır. Yapılan kontroller ve pansuman değişiklikleri esnasında yara enfeksiyonu, serom ve hematom oluşumu kontrol edilir. İyileşme esnasında yaralar en az 12 ay direk güneş ışığından korunmalı. 50 SPF güneş koruma faktörü, özellikle yaz aylarında, tişört giyilmesi durumunda dahi kullanılmalıdır.

Komplikasyonlar

Hastaların, ameliyat öncesinde girişim sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar hakkında detaylı bilgilendirilmeleri şarttır. Bu komplikasyonların başında ameliyat bölgelerinde oluşabilen uyuşukluk ya da aşırı hassasiyet hissi gelir. Bu durum çoğunlukla geçici olsa da bazı durumlarda kalıcı olabileceği özellikle belirtilmelidir. Emzirme birçok teknikte mümkün olabildiği gibi hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın laktasyon kaybı riski her halükarda yüksektir. Bunların yanında her meme ameliyatında gelişebilecek komplikasyonlar estetik girişimler için de geçerlidir. Bunların en sık karşılaşılanları, hematom ya da serom (yara sıvısı) oluşumu, enfeksiyon, implant etrafında kapsül oluşması ve kapsül kontrakturu, doku nekrozu, sarkmanın bir süre sonra tekrar gelişmesi, göğüs başlarının ya da göğüslerin asimetrisi, yara iyileşme sorunu sıralanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.